About Us

It Started Out With A Waffle

"Did we just spend $40 and an hour getting ingredients to make waffles?", I turned to ask rhetorically as I held 3 large plastic bags (this was before the age of reusable bags, so don't come at me!) of ingredients.

"Was it $40? It's okay, we can keep them and make more waffles next time."

Let me save you the trouble — we never made any more waffles after that night, and most of the ingredients expired in the kitchen before they were thrown away.